Jak dbać o storczyki by były piękne i kwitły jak najdłużej?

Jak dbać o storczyki? Poradnik krok po kroku.

Storczyki w doniczce – pielęgnacja.


Storczyki zyskują coraz większe grono wielbicieli. W moich kwiaciarniach sprzedajemy ich z roku na rok coraz więcej.
Najczęściej kupujemy je do naszych mieszkań, gdzie są prawdziwą ozdobą. Świetnie nadają się na prezent. Kolorystyka i odmiany tych cudownych roślin zachwycają nas od pierwszego wejrzenia. Poniżej podaję kilka ważnych informacji, które warto wiedzieć mając tę roślinę w domu.

 

 

Najchętniej i też najczęściej spotykanym gatunkiem jest Phalaenopsis. Pochodzi z rejonów południowo-wschodniej Azji.
Nazwa ‘phalaenopsis’ została nadana w XIX wieku przez niemiecko-holenderskiego botanika Carla Ludwika Blume’a. Z języka greckiego oznacza “podobna do ćmy”, prawdopodobnie ze względu na ‘motylowaty’ kształ kwiatów.

Orchidee to epifity, rośliny żyjące w środowisku naturalnym w zagłębieniach i na korze drzew, więc aby zapewnić im podobne, zbliżone warunki, wystarczy trochę dobrej jakości kory. Taką odpowiednią ziemię do storczyków kupicie w kwiaciarniach lub w centrach ogrodniczych. Przesadzać storczyki wystarczy co 2-3 lata.

Oto podstawowe ich wymagania:

Światło: rozproszone, rośliny te naturalnie rosną pod osłoną innych roślin, dlatego należy unikać bezpośredniego, ostrego światła. Najlepsze są wystawy wschodnie. Rośliny rosnące na parapetach na południowej stronie są narażone na poparzenie liści i wymagają cieniowania. Cechą braku światła jest brak kwitnienia i wydłużanie się liści.

Podlewanie: rośliny te nie lubią dużej ilości wody, należy unikać sytuacji, gdy stoją w wodzie. Podlewa się je, gdy całe podłoże wyschnie, najczęściej co 1-2 tygodnie. Najlepiej wodą o temperaturze pokojowej. Podlewamy je bardzo obficie i pozwalamy aby nadmiar wody odciekł. Najlepszą, sprawdzoną metodą jest zanurzenie całej doniczki do naczynia wypełnionego wodą (może być z odpowiednią odżywką) na ok. pół godziny. Cechą nadmiernego podlewania są wiotkie liście i gnicie systemu korzeniowego. Woda do podlewania powinna być mało zasolona.

Temperatura: storczyki wymagają stałej temperatury. Optymalna dla tego gatunku jest temperatura w dzień 20-25 st. a w nocy 16-18 stopni C.

 

 

Nawożenie: używajmy jedynie nawozów przeznaczonych tylko do storczyków. Należy używać je odpowiednio do wskazówek na opakowaniu, uważamy aby nie przedawkować, są dosyć delikatne.
Jeszcze jedna ważna wskazówka: nie obcinamy korzeni powietrznych bo to z nich roślina czerpie wodę w przypadku jej braku, one stanowią swoisty bank wody i soli mineralnych i im jest ich więcej, tym roślina lepiej rośnie.
Storczyki nawozi się przez cały rok.

Kwitnienie: kwitnienie powinno przebiegać przynajmniej raz w roku. Aby przyśpieszyć kwitnienie należy roślinę przenieść na 2 miesiące do pomieszczania o temp 16 st. C i drastycznie ograniczyć podlewanie. Często zamiast kwiatów, na pędzie kwiatostanowym pojawia się nowa sadzonka.
Dobrze jest zainwestować w dobrą, piękną sadzonkę storczyka, o zdrowych, sztywnych liściach i kwiatach, do tego dobrać odpowiednią ozdobną donicę, aby wszystko pasowało także do miejsca gdzie chcemy ją postawić, można zrobić kompozycję z kilku sadzonek storczyka, w różnych kombinacjach kolorystycznych i w pięknych donicach. Tu na pewno skorzystamy z pomocy florystów.

Życzę dużo radości z uprawy tych przecudnych roślin, myślę że informacje, które tutaj zebrałam pomogą w ich hodowli i będą pomocne.