Nie chcesz poświęcać zbyt dużo czasu roślinom? Ten artykuł jest dla Ciebie!?

Hej moje kochane? Mam dziś dla Was bardzo ciekawy wpis, o który mnie prosicie najbardziej. Uwaga, bo temat ten zainteresuje każdą z Was:

Jak nie inwestując dużej ilości czasu mieć namiastkę prawdziwego ogrodu w mieszkaniu!

Zebrałam siły i choć to wakacje, spieszę z wiadomościami by wyłożyć wam wszystko co wiem na ten temat, a chcę zrobić to jak najprościej. Czas każdej z Was jest cenny, więc do rzeczy 😉

SUKULENTY to olbrzymia i fascynująca grupa roślin, obejmująca również kaktusy.

Dla nas, zabieganych ludzi XXI wieku nie ma lepszych roślin do domu niż SUKULENTY

NIE NA DARMO NAZYWA SIĘ JE ROŚLINAMI NIE DO ZDARCIA
Oto kilka powodów dla których warto mieć w domu choć kilka roślin z tego gatunku

 1. Uprawa ich jest bardzo prosta, gdyż mają niewielkie wymagania.
 2. Obecnie są szczególnie modne
 3. Doskonale radzą sobie w miejscach, gdzie inne rośliny nie dają rady.
 4. Rozmnażanie ich nie sprawia większego kłopotu.
 5. Jeżeli zdarzy się, że o nich zapomnisz nawet przez kilka tygodni, nic się nie stanie.
 6. Można robić z nich piękne kompozycje, pasujące do każdego wnętrza.
 7. Mają niezwykłe ubarwienie liści
 8. Ich różne kształty wprawiają w zachwyt
 9. Każdy z nich kwitnie a uroda ich kwiatów jest oszałamiająca
  Myślę, że tych kilka powodów wystarczy by przekonać cię że warto się nimi zainteresować 😉


Kilka ważnych informacji, o których nikt Ci nie powiedział.

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa succulentus co znaczy soczysty. Rodzina ta ma zdolność gromadzenia wody w przystosowanych do tego wodnych tkankach, którymi najczęściej są liście a mogą być także korzenie lub łodygi. Rośliny te potrafią niesamowicie adoptować się do danego klimatu i regulować swoją gospodarką wodną.

Sukulenty należą do kserofitów, roślin, które przystosowały się do życia w miejscach suchych, wręcz gorących, bardzo często pozbawionych wody na długi czas. Dla nas jest to bardzo dobra wiadomość.

Naturalnie występują na skałach, pustyniach, stepach, wydmach. Najbardziej popularne sukulenty to rodzina gruboszowatych, do których należy około 1500 gatunków. Pochodzą głównie z terenów Afryki. Najbardziej znane to
KALANCHOE

SEDUM

GRUBOSZ (znany jako drzewko szczęścia)

ESZEWERIA (znanych jest aż ponad 150 gatunków)

ALOES,  oprócz walorów estetycznych, ma właściwości lecznicze. Miąsz z mięsistych liści wykorzystywany jest do kremów, maseczek, leków.

ROJNIK, często używany jako wytrzymała roślina, zatrzymująca wodę na dachach modnych obecnie domów ekologicznych i innych budowli w ogrodach.

PODLEWANIE

Aby sukulenty dobrze rosły, nie podlewamy ich często. Tu ważna informacja. Dobrze znoszą nieregularne podlewanie.
Zwracamy uwagę by ziemia nie była zbyt wilgotna. Częściej podlewamy wiosną, gdy budzą się do życia, rzadziej latem a zimą sporadycznie.

PODŁOŻE

Najlepiej jak jest lekkie i przepuszczalne. W kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych można kupić gotową ziemię do sukulentów czy kaktusów, można dodać do niej piasek, kamyki lub żwirek.

NAWOŻENIE

Aby naszym sukulentom niczego nie brakowało, możemy do podlewania dodawać odpowiednią dla nich odżywkę. Kupisz ją w dobrych kwiaciarniach.
MAJĄC JUŻ TYLE WIADOMOŚCI, RUSZAMY DALEJ? Jesteś gotowa? Teraz najciekawsze:

JAK TWORZYĆ OGRODY W SZKLE Z NASZYCH SUKULENTÓW,

KROK PO KROKU

1. Wybór pojemnika do uprawy sukulentów
Kompozycje w terrarium są mocno ograniczone powierzchniowo i wymagają niewielkich nakładów. Małe roślinne terrarium, można urządzić w głębokim szklanym naczyniu, dużym słoiku albo ciekawym wazonie, a nawet w żarówce. Jeśli dobrze rozejrzysz się , na pewno znajdziesz w domu odpowiednie naczynie. Ważne jest, aby szklany pojemnik miał wystarczająco dużo miejsca na posadzenie zaplanowanych roślin. Nada się również okrągłe akwarium dla złotej rybki lub duży szklany klosz od lampy – ogranicza Cię tylko wyobraźnia 😉

2. Odpowiednie podłoże
Zanim szklany pojemnik zamieni się w szklany ogród, trzeba go gruntownie wyczyścić. Po usunięciu resztek zabrudzeń, wypłucz go czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia. Naczynie jest gotowe.
Pamiętaj że sukulenty, jak wszystkie rośliny, potrzebują wody, ale nie znoszą jej zastoju. Pierwszym krokiem więc będzie ułożenie na samym dole warstwy drenażowej. Dobry będzie keramzyt, żwirek lub kamienie np. otoczaki. Dzięki temu nadmiar wody będzie mógł spływać właśnie na nie.
Następny krok to warstwa ziemi – taka, by korzenie przesadzanej rośliny były w niej zakryte.

3. Dobór, sadzenie kaktusów i innych sukulentów
W kolejnym kroku możemy puścić wodze fantazji i wybrać rośliny według własnej wizji kompozycji. Nadają się do tego celu przede wszystkim sadzonki małe, o niskim zapotrzebowaniu na wodę. Trzeba też zwracać uwagę na zachowanie odpowiednich odstępów między roślinami, aby miały przestrzeń do wzrostu.

4. Dekoracja, wykończenie naszego roślinnego terrarium
Kiedy wszystkie rośliny są już na właściwym miejscu, ostatnim krokiem jest jego dekoracja. Jest to górna warstwa – ta, którą widać najbardziej. Tutaj zadziała nasz zmysł estetyczny, tutaj możemy zaszaleć 😉

Co proponuję ? Do wyboru, co kto lubi i jaki efekt chce uzyskać. Wedle upodobań, można bardziej naturalnie użyć:

 • kawałków drewna,
 • kamieni
 • małych figurek albo innych elementów
 • muszelki przywiezione z wakacji
 • piasek naturalny lub kolorowy

Wszystko zależy tutaj od ciebie.
Taką kompozycją zainteresuje się każdy kto ją zobaczy, a gdy dowie się że zrobiłaś ją sama – handamade – podziw będzie jeszcze większy❤
Jest to super pomysł na prezent, dla każdego 🙂
Zachęcam Cię do spróbowania. Będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się ze mną tym co zrobiłaś, czekam na zdjęcia. Napisz proszę czy korzystasz z moich wiadomości, dla mnie będzie to znak i zachęta do dalszych wpisów. Jeśli masz propozycje na kolejne tematy, pisz śmiało. Uwielbiam czytać to co piszecie.
Powodzenia, udanych kompozycji. Daj znać jak Ci poszło!