Kompendium wiedzy o Wiankach na głowę – wszystko co powinnaś wiedzieć?

W dzisiejszym wpisie chciałam przybliżyć Wam temat wianka na głowę. Z doświadczenia wiem, że jest to temat bardzo aktualny.

Przygotowałam kilka propozycji na przepiękne i wyjątkowe WIANKI ŚLUBNE dla panny młodej i wianki dla dziewczynek np. na komunię.
To co jest na głowie, jest uwieńczeniem sylwetki Młodej Panny. Jak istotnym elementem ślubnej stylizacji jest jej ozdoba głowy nie muszę nikogo przekonywać, więc zapraszam do lektury.

W moich kwiaciarniach bardzo często wykonujemy wianki pod specjalne zamówienia. Najczęściej zamawiane są wianki dla pani młodej i dla dziewczynek na komunię. Często pytacie: czy to będzie pasować? Jaki wianek wybrać? Jak zmierzyć głowę by wianek stanowił doskonałą ozdobę? Kiedy najlepiej go odebrać z kwiaciarni? Jak go nałożyć na głowę? Czy wianki z żywych kwiatów dostępne są zimą? Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.

Cieszy mnie bardzo że wracamy do wykorzystywania ozdób i zwyczajów z dawnych lat. Dekorując śluby, komunie i inne uroczystości widzę jak kwiaty są ważne, nadają klimat, aromat, kolor i charakter uroczystości. Jakże często mam okazję obserwować łzy wzruszenia pani młodej, jej mamy, siostry, a czasem nawet panów, gdy widzą dekorację kościoła czy sali, lub przy odbiorze bukietu ślubnego. Kwiaty mają wielką moc. Zrobione dobrze, czynią każdą uroczystość jeszcze piękniejszą i niezapomnianą na długie lata.

 

Aby przybliżyć temat wianków na głowę zacznę od historii wianka. Króciutko 😉

KRÓTKA HISTORIA WIANKA
Zwyczaj ozdabiania kwiatami głów panien młodych sięga średniowiecza. Jest to prawdopodobnie jedna z najstarszych dekoracji ślubnych. Tu pewno niejedna z Was się zdziwi, ale bukiet ślubny pojawił się wcale nie tak dawno, bo DOPIERO w drugiej połowie XIX wieku. Nam wydaje się że był od zawsze.

Wianek na głowie panny młodej był symbolem niewinności i czystości. Początkowo wianki pleciono z polnych roślin, zebranych na łące np. mirt, rozmaryn, szałwia, mięta.
Wianek miał chronić związek przed złem i zapewnić szczęście Młodej Parze.

Obecnie tradycyjnym obyczajem jest plecenie wianków, a później ich puszczanie na wodę w Noc Świętojańską, zwaną również Wigilią św. Jana lub NOCĄ KUPAŁY, związaną z letnim przesileniem słońca, obchodzoną w czasie najkrótszej nocy 21-22 czerwca. Jeśli wianek zostanie wyłowiony przez kawalera, oznaczać to ma rychłe zamążpójście.
Tyle, myślę że ciekawej historii. Teraz konkretnie.

JAKI WIANEK WYBRAĆ?
Wianek powinien być spójny z kreacją, oraz innymi ozdobami Panny Młodej. Pasuje do romantycznych, koronkowych sukienek, jak i z delikatnych, zwiewnych materiałów.
Bardzo dobrze sprawdza się w stylu BOHO, czy RUSTYKALNYM, FOLKOWYM I SIELSKIM. Możliwość personalizacji wianka jest przeogromna. Zrobiony i dobrany odpowiednio do ozdoby i charakteru wesela może pasować do każdego wystroju weselnego.

Dobrze, jeśli przyszła mężatka jest przekonana, że chce go na głowie, nie ze względu na modę czy z powodu przyjaciółki, która wyglądała w nim pięknie na swoim ślubie, bo tylko wtedy będzie czuła się w tym szczególnym dniu naprawdę dobrze i swojsko.
Pytasz jaki wianek? Czego dusza zapragnie.
Możemy wybierać w różnorakich formach, z kwiatów sztucznych i żywych, z dodatkiem pereł, cekinów, piór, gałązek, suszu i innych przeróżnych ozdób.
Możemy tworzyć różne kształty, zacząć chudym wiankiem, który przechodzi w gruby , dodając kilka większych kwiatów, by później znów zakończyć delikatnie. Dla dziewczyny, która boi się założyć wianek na całą głowę, można zrobić tylko pewną jego część,np. z boku głowy, lub tylko niewielką dekorację z zaledwie kilku kwiatów, a będzie to prawdziwe cudo. Wianek może przybrać postać biżuteryjnej opaski, może opadać na czoło lub być umieszczony z tyłu głowy, może być kolorowy lub stonowany. Możliwości jest naprawdę sporo.
Oto kilka propozycji.

Dla osób, które nie mogą zdecydować się na wybór między wiankiem czy welonem, dobrym rozwiązaniem będzie połączenie go z welonem lub założenie wianka tylko do sesji ślubnej. Jeśli nie możesz wyobrazić sobie jak będziesz wyglądała z kwiatami we włosach, porozmawiaj z florystą i zamów taką kwiatową dekorację, zabierz do domu, poczuj ją, zrób zdjęcia, może umów się na sesję z fotografem – będziesz wtedy pewna, czy to twoja bajka.

Ślubny wianek nie wyklucza bukietu ślubnego. Dobrze jak jest dopasowany do wianka na głowie.

JAK ZROBIĆ POMIAR GŁOWY NA WIANEK?
Wiele z Was pyta, jak dokładnie zrobić pomiar głowy gwarantujący idealne dopasowanie wianka:

  1. Pomiar najlepiej dokonać przy pomocy centymetra krawieckiego. W przypadku jego braku polecam użycie sznurka/wstążki potem dokładne jego zmierzenie.
  2. Pomiaru należy dokonać ok. 2 cm powyżej linii uszu.
  3. Pomiar powinien być dokonany z niewielkim luzem.
  4. Podczas wykonywania pomiarów należy zwrócić uwagę na fryzurę, jaka będzie w dniu owej uroczystości.

W razie pytań zawsze jesteśmy do dyspozycji 🙂

JAK MOCOWAĆ WIANEK NA GŁOWIE?
Wianek powinno się przypiąć wsuwkami i ładnie wkomponować we fryzurę.
Bardzo ważne jest aby stabilnie trzymał się na głowie. Dobrze, jeśli zrobi to zaufany fryzjer, który układa włosy.

KIEDY ODEBRAĆ WIANEK?
Najlepiej odebrać go w sam dzień ślubu, przed uroczystością. NAJCZĘŚCIEJ odbiera go pan młody z bukietem ślubnym, dzięki temu przez całą ceremonię wszystko wygląda świeżo. Jeśli z jakichś względów odbierasz wianek dzień wcześniej, najlepiej zrosić go wodą i wstawić do lodówki lub jakiegoś innego ciemnego i chłodnego miejsca.

CZY WIANKI DOSTĘPNE SĄ ZIMĄ?
Oczywiście że TAK. Wianki można zamówić w kwiaciarniach przez cały rok. Trzeba wziąć pod uwagę sezonowość niektórych kwiatów i o konkretny rodzaj, kolor, odmianę zapytać florystki. Latem oczywiście jest największy wybór i niższe ceny. Kwiatów jest całe mnóstwo, zimą także mamy do dyspozycji wiele rodzajów i kolorów. Z pewnością każda z przyszłych mężatek wybierze coś dla siebie.

CZY POLNE KWIATY NADAJĄ SIĘ NA WIANEK?
Tu niestety muszę powiedzieć, że musimy zasięgnąć porady dobrego florysty jeżeli chodzi o kwiaty żywe. Głównie ze względu na ich delikatność, są po prostu nietrwałe, zerwane, bardzo szybko więdną i gubią płatki. Myślę że żadna pani młoda nie byłaby zadowolona idąc do ołtarza z sypiącym się wiankiem. Nie ma jeszcze żadnego preparatu na rynku, który potrafiłby zatrzymać ten proces. Zostawmy więc polne maki, stokrotki na łące, a wybierzmy te bardziej trwałe, które poleci florysta, a które stworzą podobny efekt. Pamiętajmy że wianek ma prezentować się pięknie cały dzień, a może nawet i dłużej.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące oprawy florystycznej (z wieloletniego doświadczenia wiem, jak dobrze jest jeśli całą florystyczną oprawę wykonuje jedna firma, która dba o szczegóły i o to, by wszystko było spójne i tworzyło dopasowaną całość) zawsze możesz umówić się na konsultację ślubną (w dobrych kwiaciarniach można na przykład umówić się na konkretny dzień i godzinę na bezpłatną konsultację) gdzie porozmawiasz z doświadczoną florystką. Zobaczysz konkretne aranżacje, zadasz nurtujące Cię pytania i rozwiejesz wątpliwości.

Zwróćcie też uwagę na sezonowość wielu kwiatów, np. tulipany, piwonie, konwalie, hiacynty, upewnijcie się u swojego florysty, czy w okresie, kiedy będą Wam potrzebne – faktycznie występują. Zawsze jest jakieś rozwiązanie i można zastąpić dany kwiat innym, podobnym. Wszystko to wymaga przedyskutowania i ustalenia szczegółów.

Ciekawą propozycją są wianki dla druhen, najlepiej w podobnej kolorystyce do młodej pani, podobają mi się również małe dziewczynki, które sypią kwiaty w wianuszkach na głowie. Wygląda to uroczo 🙂

 

Zapraszam, jeszcze kilka propozycji na przepiękne i wyjątkowe WIANKI ŚLUBNE.

Jeśli masz jakieś pytania związane z tematem wianka, pisz śmiało, ja chętnie na nie odpowiem?