Moczenie gąbki do kwiatów ciętych

 

Witajcie kochane florystki! Poniższy poradnik powstał w odpowiedzi na liczne prośby i zapytania kierowane w moją stronę. Postanowiłam, że w tym wpisie, podzielę się z Wami moją wiedzą na temat tego jak moczyć gąbkę florystyczną do kwiatów ciętych. Serdecznie zapraszam do lektury.


Swój dzisiejszy wpis, rozpocznę od tego czym w zasadzie jest gąbka florystyczna, gdzie można się w nią zaopatrzyć oraz tego z jakimi rodzajami gąbek się najczęściej spotkamy. Obecnie na rynku przeważnie dostępne są dwa rodzaje gąbek:

  • Zielona gąbka florystyczna – przeznaczona do kwiatów ciętych,
  • Szara gąbka florystyczna – do kwiatów sztucznych.

Materiał z którego wykonane są gąbki do kwiatów ciętych to najczęściej spienione tworzywa sztuczne o kruchej strukturze, które dobrze absorbują wodę. Dzięki takiej strukturze, łatwo wbijemy w nią łodyżki kwiatów, oraz uformujemy jej kształt za pomocą noża lub nożyc. Jeśli już wiemy z czym mamy do czynienia, pora wyruszyć na poszukiwania do pobliskich kwiaciarni. Większość dobrze zaopatrzonych kwiaciarni będzie miała w swoim asortymencie gąbkę florystyczną – cena powinna być nawet mniejsza niż ta zakupiona w sklepach internetowych, ze względu na koszty wysyłki. Gąbki florystycznej można poszukać również na popularnych portalach aukcyjnych. Jeśli trafimy na uprzejmego i znającego się na rzeczy sprzedawcę, możemy liczyć na gratis w postaci instrukcji obchodzenia się z gąbką. Jeśli jednak chcecie poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności na temat tego jak moczyć gąbkę florystyczną, zapraszam do lektury poniższego akapitu.

 

Przechodząc do rzeczy, gąbkę florystyczną, należy uprzednio namoczyć. Do tego celu potrzebować będziemy:

  • Wysokie naczynie napełnione czystą wodą,
  • Uprzednio zakupioną gąbkę florystyczną,
  • Nóż do formowania gąbki,
  • Naczynie w którym chcemy przygotować naszą kompozycję.

kwiaty w gabce stol
Gąbka florystyczna do kwiatów ciętych, to materiał bardzo łatwy w formowaniu. Pierwszym krokiem będzie zatem odpowiednie przycięcie gąbki, tak aby pasowała ona do naszego naczynia. Po pozbyciu się nadmiaru materiału, przystępujemy do moczenia. W tym celu odwracamy gąbkę napisami (logiem) do góry i delikatnie układamy ją na tafli wody w wysokim naczyniu. W tym momencie gąbka powinna zacząć delikatnie i równomiernie tonąć. Jeśli chcemy przedłużyć życie naszych roślin, warto do wody, w której będziemy wykonywać moczenie, dodać odżywkę do kwiatów ciętych. Kiedy nasza gąbka opadnie już na dno (nie należy manualnie przyspieszać procesu zanurzania się gąbki), należy ostrożnie ją wyjąć i pozostawić na chwilę do ocieknięcia. Tak przygotowaną gąbkę, umieszczamy w naczyniu przeznaczonym na kwiaty. Teraz przystępujemy do ułożenia naszej kompozycji kwiatowej. Gąbka florystyczna, pomaga w uzyskaniu zwartej struktury i podtrzymuje kwiaty, pędy i dodatki. Przygotowany w ten sposób bukiet wystarczy podlać raz na dwa – trzy dni niewielką ilością wody. Niestety, raz użyta gąbka nie nadaje się do ponownego użytku, ze względu na fakt iż jej struktura ulega uszkodzeniu.
Jeśli chcemy ułożyć kompozycję z kwiatów suszonych, lub sztucznych, użyjmy gąbki szarej, pomijając całkowicie etap namaczania.

 

To już wszystko na dzisiaj, mam nadzieję że wyczerpująco opisałam Wam proces moczenia gąbki florystycznej. Zainteresowanych tematem kompozycji kwiatowych, zapraszam do lektury kolejnych wpisów, w których będę je omawiać. Tutaj znajdziecie artykuł ➡️ jak samodzielnie wykonać flowerboxa
Poniżej zamieszczam jeszcze kilka kwiatowych zastosowań gąbki. Która Wam się najbardziej podoba?